Auteur Topic: Uitdagend netwerk probleem  (gelezen 371 keer)

Offline Briolet

  • Global Moderator
  • MVP
  • *
  • Bedankjes
  • -Gegeven: 181
  • -Ontvangen: 2698
  • Berichten: 16.711
Uitdagend netwerk probleem
« Gepost op: 31 mei 2025, 14:47:17 »
Ik heb vorige week zaterdag een nieuwe router van Ziggo geïnstalleerd en 24 uur later begonnen de problemen. Daarom dacht is eerst dat het hiermee te maken had, maar vanwege de vertraging in het optreden van het probleem geloof ik daar niet meer in.  Het probleem is tussendoor ook nog 24 uur weg geweest.

Wat is het probleem:

- Sommige apps zoals "de Stentor app" en de "nos app" (maar ook Signal, mijn weer app en mijn bank app) laden hun data rete traag via wifi. Na een minuut is de tekst van een artikel ingelezen en de plaatjes duren een paar minuten meer.  Maar als ik de stentor via de browser lees gaat alles zeer vlot en ook speedtests via wifi laten hoge snelheden zien.

- Bij gebruik van een VPN verbinding met een externe VPN provider doet alles het weer normaal qua snelheid. Dit doet mij vermoeden dat de apps gewoon normaal werken en het probleem ook niet in de netwerkkaart van de Samsung telefoon zit.
Alles via VPN is geen duurzame oplossing omdat dit geld kost. Ik heb nu de ingebouwde VPN van Samsung gebruikt (met de naam: "beveiligde wifi") die de eerste maand gratis is.

- Het probleem speelt ook als ik op de wifi van de Ziggo router zit. En omdat mijn eigen netwerk hier via dubbel-nat van gescheiden is. wil ik problemen veroorzaakt door iets in mijn netwerk uitsluiten.

Het enige wat ik kan bedenken is dat al deze probleem apps hun data via zoiets als 'cloudflare' sturen die dan mijn IP adres op een soort blocklist gezet hebben. Alleen blokkeert hij niet maar vertraagt alles zeker een factor 1000. Ik heb mijn oude Samsung telefoon er ook nog eens bijgepakt en die doet hetzelfde. De Stentor app rete traag en  de Stentor via de browser op normale snelheid.

Ik had mijn zus ook gevraagd hoe de snelheid op haar iPhone was. Daar werkten de apps op normale snelheid. Zij beweerde dat ze geen mobiele data gebruikte en via wifi werkte (maar helemaal vertrouwen doe ik haar bewering niet) Maar het kan zijn dat de NOS app op de iPhone de data toch via een andere internet route ophaalt dan de Android versie.

Mijn concrete vraag is dus:  Herkent iemand dit en weet waar ik de oplossing moet zoeken. 
  • Mijn Synology: DS415+
  • HDD's: 3x 3TB in SHR
  • Extra's: DS212J, RT1900ac

Offline aliazzz

  • MVP
  • *
  • Bedankjes
  • -Gegeven: 100
  • -Ontvangen: 182
  • Berichten: 1.403
  • Yum yum brains...
Re: Uitdagend netwerk probleem
« Reactie #1 Gepost op: 31 mei 2025, 18:34:20 »
helaas, ik herken hier niks van.
NAS;
Syno DS118 8TB DSM
Syno DS415+ 4*4TB SHR5 Btrfs, 8GB RAM DSM
UGREEN DXP4800 Plus 64GB Ram, 24TB

ROUTER;
RT6600ax + meshed 3x MR2200ac SRM

Homelab;
Kubernetes Cluster (MicroK8s) 2 nodes
CP - NUC Intel N5105 4x2.5Gbit, 32GB Ram, 1TB
WN - HP Proliant DL360 Gen9 2*XEON E5-2697A V4 256GB RAM, 20TB RAID5 SSD

Offline Babylonia

  • MVP
  • *
  • Bedankjes
  • -Gegeven: 971
  • -Ontvangen: 1537
  • Berichten: 8.201
Re: Uitdagend netwerk probleem
« Reactie #2 Gepost op: 31 mei 2025, 18:58:23 »
Mijn concrete vraag is dus:  Herkent iemand dit en weet waar ik de oplossing moet zoeken.

Ik herken je problemen niet, maar maak ook geen gebruik van Apple iOS systemen.
Maar eerlijk gezegd denk ik niet dat het is gerelateerd aan het ene- of andere platform?

[ EDIT ]  Bij teruglezen zie ik dat je van een Samsung telefoon gebruik maakt.  Dat is Android.
              Laat de rest van mijn reactie verder zoals ik eerder heb beschreven. (Maakt weinig uit).

Wat me vanuit berichten uit het verleden, van jou netwerkindeling / configuratie wel bijstaat,
is dat je van het apart geïnstalleerde  < DNS-server >  pakket van Synology op je NAS gebruik maakt,
en alles via die DNS-server laat lopen.  Router instellingen afwijkend met wat gebruikelijk is daarvoor hebt moeten aanpassen.

Ik vermoed dat daar mogelijk wat hiaten in kunnen zitten??

Divers internet verkeer wordt mogelijk apart via DoH omleidingen bewerkstelligt, (standaard bijv. bij veel webbrowsers).
En houdt misschien geen rekening met de door jou gebruikte  DNS-server instellingen van je NAS ??
Misschien net wat andere basis instellingen voor het iOS platform, ook voor gebruik bij apps ??

Geen enkele app van mijn  "Android"  telefoon ondervindt ook maar enige vertraging via WiFi. (Mobiele data uitgeschakeld).
Bankieren apps  -  Weer apps (internationaal --> Midden Amerika)  -  Buienradar  -  OV92 / NS en buslijn OV apps
-  Post NL / DHL en UPS tracking apps.   Spotify en bijv. minder gebruikte apps van  NPO Start  -  ARD /  ZDF TV apps.

Eveneens ook niet de extra apps, die ik bijv. op een  Odido "Android TV-box"  heb geïnstalleerd.
Specifiek juist die Odido TV-box via WiFi laat lopen, omdat het 5x sneller is, dan de op 100 Mbps afgestemde ethernet poort.

En daar zitten echt redelijk "stevige" apps tussen, om 4K video's af te spelen bijv. via Kodi vanaf een NAS-server hier 85 km vandaan.
De gebruikelijke TV-apps van Odido zelf, en bijv. de  "Arte"  EU TV cultuurzender.

Gebruik bijv. wel alternatieve DNS-server instellingen van Adguard in mijn router (en smartphone), om malware en advertenties te mijden.
Eveneens extra aanvullende filteringen m.b.t. advertenties in de menu's van mijn router.
Via "Windows" hebben veel blokkeringen daar echter niet zoveel effect op, en moet ik alsnog extra "blockers" in webbrowsers activeren.

Die standaard blokkeringen / filters werken echter wel erg goed bij de functionaliteit van Android apps.
Maak al jaren gebruik van de "gratis" Spotify app,  zonder onderbrekingen van audio advertenties tussendoor e.d.
Ook zoiets als de redelijk veel gebruikte vrije versie "Buienradar" is advertentievrij. (En alle andere freeware apps).


Maak je nog steeds gebruik van de Synology RT1900ac router ??
De verouderde SRM versie 1.2.5  is in ieder geval meer beperkt als het om  DoH  server instellingen gaat.
Onder SRM 1.3.1 x  (niet beschikbaar voor RT1900ac), is er een menu om extra DoH omleidingen via andere bronnen te negeren,
dan die welke expliciet in de Synology router zelf is ingesteld. (Eerder functioneerde de instelling schijnbaar niet altijd correct ?)

DS213j   2x 6TB WD Ultrastar     -  DSM 6.2  -  glasvezel 1 Gbps  (Odido) ZyXEL EX5601 + RT1900ac (AP) + Apple Airport Express (bridge)
DS415+  4x 4TB HGST Deskstar  -  DSM 6.2  -  glasvezel 100/100  (KPN) + 2x "SupeWifi" + RT6600ax + RT2600ac + MR2200ac  -  NVDIA Shield TV Pro
DS920+  4x 4TB WD Red Plus     -  DSM 6.2         +         DS420j   4x 4TB WD Red Plus   -  DSM 7.2.2
             Ervaring met routers van  DrayTek, Fritzbox, TP-Link  -  switches Netgear, ZyXEL  -  Access Points TP-Link, Grandstream.....

Offline Hofstede

  • MVP
  • *
  • Bedankjes
  • -Gegeven: 12
  • -Ontvangen: 1467
  • Berichten: 6.149
Re: Uitdagend netwerk probleem
« Reactie #3 Gepost op: 31 mei 2025, 22:22:09 »
Vanwaar de nieuwe Ziggo router? Heb je die van Ziggo als update gekregen of was de oude defect?
Mogelijk heeft Ziggo nu op jouw nieuwe router IPv6 actief gemaakt?
Heb je op je Samsung je oude netwerk weggegooid en opnieuw geconfigureerd?

Offline Briolet

  • Global Moderator
  • MVP
  • *
  • Bedankjes
  • -Gegeven: 181
  • -Ontvangen: 2698
  • Berichten: 16.711
Re: Uitdagend netwerk probleem
« Reactie #4 Gepost op: 02 juni 2025, 13:02:44 »
Ziggo wil van hun Connectboxen af en door de Sagecoms vervangen.  De Connectbox deed het gewoon goed en had ook al IPv6. Ik had liever geheel geen wissel gehad, deze wissel ging geheel uit van Ziggo zelf.

Na de wissel deed alles het de 1e 24 uur perfect, dus is het niet direct een probleem wat door de nieuwe router veroorzaakt lijkt.

Ik denk ook niet dat het een IPv6 probleem is omdat ik in mijn netwerk als test het hele IPv6 deel uitgezet had en de problemen bleven bij een IPv4 only verbinding.

Uiteindelijk heb ik met de Wifi  van de nieuwe router verbonden en de problemen bleven. Dus voor die wifi verbinding is een nieuwe netwerk setting aangemaakt in de telefoon en gelijktijdig gebruik ik dan niets meer van mijn privé netwerk dat achter mijn Synology router hangt.
  • Mijn Synology: DS415+
  • HDD's: 3x 3TB in SHR
  • Extra's: DS212J, RT1900ac

Offline Babylonia

  • MVP
  • *
  • Bedankjes
  • -Gegeven: 971
  • -Ontvangen: 1537
  • Berichten: 8.201
Re: Uitdagend netwerk probleem
« Reactie #5 Gepost op: 02 juni 2025, 14:17:38 »
Ik denk dan toch dat je bij Ziggo aan de bel moet trekken voor Support ?

Kwam wel een vergelijkbaar onderwerp tegen bij het forum van Ziggo, maar die heeft ook problemen via het bekabelde netwerk.
Kennelijk nog niet opgelost  - 3 pagina's aan reacties.

Omdat er nogal wat uiteenlopende reacties zijn, vind je misschien toch een aantal aanknopingspunten welke overlappend zijn?

https://community.ziggo.nl/t5/Internet/Probleem-met-internetstabiliteit-na-modemupgrade-naar-Ziggo/td-p/1485970/

DS213j   2x 6TB WD Ultrastar     -  DSM 6.2  -  glasvezel 1 Gbps  (Odido) ZyXEL EX5601 + RT1900ac (AP) + Apple Airport Express (bridge)
DS415+  4x 4TB HGST Deskstar  -  DSM 6.2  -  glasvezel 100/100  (KPN) + 2x "SupeWifi" + RT6600ax + RT2600ac + MR2200ac  -  NVDIA Shield TV Pro
DS920+  4x 4TB WD Red Plus     -  DSM 6.2         +         DS420j   4x 4TB WD Red Plus   -  DSM 7.2.2
             Ervaring met routers van  DrayTek, Fritzbox, TP-Link  -  switches Netgear, ZyXEL  -  Access Points TP-Link, Grandstream.....

Offline Briolet

  • Global Moderator
  • MVP
  • *
  • Bedankjes
  • -Gegeven: 181
  • -Ontvangen: 2698
  • Berichten: 16.711
Re: Uitdagend netwerk probleem
« Reactie #6 Gepost op: 02 juni 2025, 15:12:24 »
Citaat
Ik denk dan toch dat je bij Ziggo aan de bel moet trekken voor Support ?

In principe wel, maar ik heb geen hoge dunk van de kennis van hun helpdesk. Ze gaan me dan zeggen dat de internetsnelheid volgens hen ok is (En dat is het), en voor verder info sturen ze me van het kastje naar de muur.
  • Mijn Synology: DS415+
  • HDD's: 3x 3TB in SHR
  • Extra's: DS212J, RT1900ac

Offline Babylonia

  • MVP
  • *
  • Bedankjes
  • -Gegeven: 971
  • -Ontvangen: 1537
  • Berichten: 8.201
Re: Uitdagend netwerk probleem
« Reactie #7 Gepost op: 04 juni 2025, 09:24:39 »
Maar mogelijk hebben Ziggo gebruikers daar wel inzicht in?
Dus je zou je probleem ook op het forum van Ziggo kunnen voorleggen  (en/of bij tweakers.net ).
DS213j   2x 6TB WD Ultrastar     -  DSM 6.2  -  glasvezel 1 Gbps  (Odido) ZyXEL EX5601 + RT1900ac (AP) + Apple Airport Express (bridge)
DS415+  4x 4TB HGST Deskstar  -  DSM 6.2  -  glasvezel 100/100  (KPN) + 2x "SupeWifi" + RT6600ax + RT2600ac + MR2200ac  -  NVDIA Shield TV Pro
DS920+  4x 4TB WD Red Plus     -  DSM 6.2         +         DS420j   4x 4TB WD Red Plus   -  DSM 7.2.2
             Ervaring met routers van  DrayTek, Fritzbox, TP-Link  -  switches Netgear, ZyXEL  -  Access Points TP-Link, Grandstream.....

Offline stapper

  • MVP
  • *
  • Bedankjes
  • -Gegeven: 93
  • -Ontvangen: 120
  • Berichten: 1.747
Re: Uitdagend netwerk probleem
« Reactie #8 Gepost op: 04 juni 2025, 20:13:00 »
Wat ik wel van ziggo weet, ik zit er al jaren bij, is dat ze in het begin altijd een nitwit hebben voor je problemen.
Maar ze houden exact bij wat je problemen zijn, dus zodra ze in de gaten hebben, dat je vragen anders zijn dan dat ze meestal krijgen, krijg je daarna iemand met verstand  :)

Duurt ff, maar daarna slaan ze die eerste lui met hun checklist over, en ga je direct naar daar waar je (hopelijk) moet zijn.
Mijn Synology: ds920+
HDD's: 2*8TB, 1*4TB
Router: Synology RT2600ac
UPS: APC Back-UPS 750VA BX750MI-GR
Back-up Full: WD Elements 10TB
Back-up Indispensable Data: WD Elements 1TB

'Let's eat Grandma!' or, 'Let's eat, Grandma!'. Punctuation saves lives.